Czym jest Enneagram, dlaczego postanowiłam zająć się nim zawodowo, żeby pomagać ludziom i co dobrego może przynieść on Tobie? W tym wpisie będzie krótko i treściwie: chcę Ci pokazać, dlaczego warto zainteresować się Enneagramem!
Enneagram – co to takiego i jak działa?
Enneagram to system 9 typów osobowości, który opiera się na charakterystycznym wykresie dziewięcioramiennej gwiazdy. Jego nazwa pochodzi z języka greckiego i stanowi połączenie słowa “dziewięć” (gr. ennea) i “znak” (gr. gram). Korzenie tego systemu sięgają starożytności, a w cywilizacji zachodniej stał się popularny w latach 70. XX wieku, między innymi za sprawą chilijskiego badacza, Oscara Ichazo.
Schemat Enneagramu złożony jest z koła i wpisanego w nie dziewięciokąta, połączonego dwiema liniami tworzącymi zamknięte cykle. Krótszy (w kształcie trójkąta równobocznego), łączy typy pierwotne triad: Trójkę, czyli triady emocji, Szóstkę, czyli triady intelektu oraz Dziewiątkę, czyli triady instynktu. Drugi cykl z kolei łączy pozostałe typy w kolejności, którą przedstawia ułamek 1:7 = 0,142857142857… Pojawiają się tu cyklicznie te cyfry Enneagramu, z których żadna nie dzieli się przez 3.
Według Enneagramu każdy z nas należy do jednego, wiodącego z typu osobowości przez całe życie, a także przez wcielenia, absolutnie nie oznacza to jednak, że nie możemy się rozwijać – Enneagram daje taką szansę, o czym więcej powiem za chwilę. Na świat każdy z nas przychodzi już z konkretnym Enneagramem (widać to między innymi w różnicach w zachowaniu noworodków), jednak ta dominacja konkretnego typu osobowości wiąże się silnie z emocjami przeżywanymi we wczesnym dzieciństwie, mechanizmami obronnymi, jakie wykształciliśmy, ale też z naszym otoczeniem – tym, co chłonęliśmy na wczesnym etapie życia. Tak naprawdę Twoje doświadczenia były tym, co wybrała Twoja dusza, abyś mógł wzbić się na wyżyny swojego Enneagramu, a co za tym idzie – Twojego boskiego potencjału.
Co do możliwości – Enneagram jest systemem złożonym ze wzajemnie powiązanych linii i triad, czyli “trójek” typów osobowości, które przejawiają wspólne cechy. Warto pamiętać, że Enneagram nie ma nic wspólnego z numerologią – stosowane w tej typologii cyfry pozwalają po prostu rozróżnić typy osobowości, chociaż dla ułatwienia stosuje się też określenia opisowe (sprawdzisz je na końcu tego tekstu).
Enneagram – bzdura czy narzędzie, które może Ci pomóc?
Jedni Enneagram traktują jako system ezoteryczny czy mistyczny, odnoszący się chociażby do Drzewa Życia z Kabały. Inni z kolei są w stanie argumentować zasadność stosowania tego rodzaju typologii w naukowy sposób, na przykład poprzez odniesienie do systemu typów osobowości według Carla Gustava Junga. Dla mnie Enneagram stał się kluczem, który otworzył przede mną drzwi do zrozumienia tego, czego nie byłam w stanie wcześniej pojąć. Miałam poczucie, że w moim życiu pewne sytuacje działają na mnie dobrze, inne sprawiają, że się “regresuję”, miałam świadomość pewnych cech swojej osobowości, ale szczerze mówiąc – ciężko mi było to wszystko ułożyć w sensowną całość, zrozumieć mechanikę swoich zachowań czy reakcji. A przede wszystkim – przestać się winić za to, że w danej sytuacji reaguje zupełnie inaczej niż bym chciała, lub niż reagował ktoś kogo podziwiałam. Właśnie Enneagram przyszedł mi z pomocą, a od tamtej pory wykorzystuję go także w pracy ze swoimi klientami. Efekty potrafią zaskoczyć nawet najbardziej opornych na wgląd w siebie – osoby, które poznają swój typ osobowości według Enneagramu, czują się najczęściej tak, jakby stanęły przed lustrem i pierwszy raz naprawdę na siebie spojrzały. Nagle wszystko się dosłownie krystalizuje: zaczynasz rozumieć, z czego wynikają Twoje reakcje w chwili strachu, czego najbardziej się obawiasz, co jest Twoją największą potrzebą, co możesz wnieść w życie innych ludzi. A to, uwierz mi, dopiero początek bardzo długiej listy zalet tej typologii. I co najważniejsze – takich jak Ty jest więcej!
Jakie zalety ma Enneagram? Sprawdź, dlaczego warto umówić się na identyfikację
Szczerze? Dla mnie Enneagram jest rodzajem inwestycji, na którą powinien sobie pozwolić każdy z nas. Z wiedzą, jaką zdobędziesz dzięki niemu możesz zrobić wszystko: pójść na sesję do psychoterapeuty, pracować sam/a, z coachem, za pośrednictwem poradników; możesz zmienić pracę albo życiowe cele albo kompletnie nic nie zmieniać, dostrzegając, że jesteś w najlepszym punkcie życia. Enneagram jest znakomitym punktem wyjścia lub podsumowania, który pomoże Ci zrozumieć siebie, swoje zachowania w różnych sytuacjach, Twoje potrzeby, największe lęki i zagrożenia oraz to wszystko, co pozwala wykorzystać Twój potencjał i dobrze na Ciebie działa. Zalety Enneagramu, stosowanego jako bardzo konkretne narzędzie w rozwoju osobistym, mogłabym wymieniać bez końca. Postaram się wymienić chociaż kilka najważniejszych.
Enneagram:
- pozwala Ci zrozumieć swoje myśli, emocje, schematy działania, reakcje;
- pomaga wyznaczyć cele i znaleźć najbardziej optymalną drogę do ich realizacji;
- wspiera w harmonizowaniu relacji z innymi ludźmi, budowania trwałych i zdrowych związków;
- daje konkretne recepty na to, jak się zachować w trudnych sytuacjach, na przykład silnego stresu;
- może pomóc w ustaleniu zawodowych aspiracji, zmianie pracy, budowaniu swojego biznesu czy kariery.
- pomaga zrozumieć jakiego partnera potrzebujesz by móc stworzyć zdrową relację
- pomaga zobaczyć, jaka praca będzie dla Ciebie najlepsza lub jak wykorzystać swój potencjał w tej, w której jesteś.
Jak działa Enneagram? Tłumaczę najprostsze założenia
Każda z cyfr Enneagramu jest połączona z dwiema innymi linią. Na tej podstawie można bez trudu odczytać, w jaki sposób dany typ reaguje w momentach stresu i wtedy, kiedy pozostaje w swojej strefie komfortu, jak będzie zachowywać się, kiedy jest w 100% zdrowy, a kiedy przyjmuje mniej zdrową postać. Odczytujemy to w następującym kierunku: 1–4–2–8–5–7–1 (gdzie punkt komfortu znajduje się po lewej stronie danej cyfry, a punkt stresu po prawej). Odwrotna zasada obowiązuje w trójkącie: 3–6–9–3.
Jak to rozumieć? Przykładowo punktem komfortu dla zawsze poważnej i świetnie zorganizowanej Jedynki będzie optymistyczna Siódemka, z kolei Siódemka spowoduje regres u Piątki, która zatraca się pod jej wpływem w bezcelowej aktywności i hedonizmie.
Warto też pamiętać o tym, że każdy typ osobowości przejmuje część cech od typów sąsiadujących. Najczęściej jeden z nich ma największy wpływ – określamy go jako skrzydło (ang. wing, stąd skrót “w”). Zapisywane jest ono przy typie głównym, czyli na przykład Dziewiątka w Jedynce (9w1). Często jednak główny typ najbardziej dominuje, a oba skrzydła nie mają większego wpływu (bądź wpływają tak samo mocno).
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Enneagramu, poznać swój typ osobowości i zrozumieć, co to znaczy, skorzystaj z sesji, którą oferuję Ci na platformie Moc Afrodyty. Będziesz mogła w wygodnych dla siebie warunkach, online, odpowiedzieć na szereg moich pytań, które pokierują mnie do właściwej odpowiedzi. Nie tylko dowiesz się, jaką “cyferką” jesteś, ale też, jakie masz skrzydła, kiedy się regresujesz, a kiedy nie.
Jakie są typy osobowości według Enneagramu?
Enneagramu absolutnie nie należy traktować jak testu, który rozwiązuje się na kolanie czy próbować dopasowywać opisy poszczególnych typów do swojego charakteru. Ustalanie Enneagramu to skomplikowany proces, którego ja sama uczyłam się bardzo długo. Mam duży dystans do opisów, które mogą w bardzo uproszczony sposób przedstawiać skomplikowane niuanse związane z poszczególnymi typami osobowości według Enneagramu, ale chciałabym Ci przedstawić je w bardzo ogólnym założeniu.
1 – PERFEKCJONISTA
Żyje według zasad, wszystko lubi mieć ułożone i pod kontrolą. Jest pragmatykiem, wychodzącym z założenia, że na powodzenie w życiu trzeba sobie mocno zapracować. Zdecydowanie jest to typ realisty i osoby, która lubi sobie stawiać cele i je realizować.
2 – DAWCA
Ten typ osobowości charakteryzuje się opiekuńczością i troską. Jest altruistyczny, wyczuwa potrzeby innych, ale często zapomina o sobie i własnych potrzebach. Zdarza mu się też manipulować innymi, bo wie, czego od niego może oczekiwać otoczenie.
3 – WYKONAWCA
Jest szalenie skuteczny, potrafi osiągać cele, wysoko ceni sobie ludzi sukcesu i ciężką pracę. Czasem zakłada różne maski, które mają mu pomóc w realizacji planu i w tym, by zawsze być “na świeczniku”. Uzależnia samoocenę od podziwu innych.
4 – INDYWIDUALISTA
Kierujący się burzliwymi emocjami, romantyk, wrażliwiec. Często czuje się osamotniony i niezrozumiany (przez co bywa egoistą), ale świetnie wyczuwa innych ludzi, również to, co głęboko w sobie ukrywają.
5 – OBSERWATOR
Analityczny i wnikliwy introwertyk, który wszystko musi sobie dokładnie przemyśleć, zanim podejmie jakąkolwiek decyzję. Często jest dość usztywniony i zablokowany, mało spontaniczny.
6 – LOJALISTA
Sprawiedliwy, odpowiedzialny, godny zaufania, idealnie sprawdzający się w zawodach związanych z prawem. Jest obowiązkowy i zawsze szuka ewentualnego zagrożenia, na które reaguje atakiem bądź ucieczką.
7 – EPIKUREJCZYK
Ten typ osobowości jest optymistyczny, cieszący się życiem, czasem do przesady, czyli ze szkodą dla obowiązków. Stara się z daleka omijać kłopoty i problemy, często reaguje ucieczką, kiedy na jego drodze pojawia się jakakolwiek przeszkoda.
8 – SZEF
Lubi okazywać siłę, ale też opiekuńczość. Czuje się odpowiedzialny za innych, ale często wychodzi z założenia, że wie lepiej, co dla kogo dobre. W każdy swój wymyślony projekt angażuje się w 100%.
9 – MEDIATOR
Mediator to typ, który dobrze wie, czego mogą chcieć inni, chociaż nie do końca wie… czego chce sam. Z natury spokojny, dobry, wrażliwy, szuka porozumienia z innymi. Jest uparty, potrafi pomagać innych kosztem siebie, ale bywa naprawdę niezdecydowany.