Przeciwieństwa się przyciągają? Cóż, czasem w relacjach ta zasada działa, a czasem kompletnie nie, a hołdowanie jej może przynieść dramatyczne skutki. Jak rozpoznać, czy kłótnie w Twoim związku to „docieranie się”, a kiedy są sygnałem ostrzegawczym, że czas się rozejść? Przekonaj się sam/a.
1. Pasywna agresywność
W głębi duszy myślisz o swoim partnerze/swojej partnerce z niechęcią, odnosicie się do siebie w sposób, który jest pozbawiony szacunku, a nawet wrogo? W zasadzie wszystko jest pretekstem do tego, żeby podkreślić sobie wzajemnie, jacy jesteście beznadziejni? Takie zachowania to ważny sygnał świadczący o tym, że tkwisz w dysfunkcyjnej relacji. W zdrowym związku zdarzają się kłótnie, a nawet chwilowa niechęć, ale to nigdy się nie przeciąga ani nie pojawia w zupełnie neutralnych sytuacjach.
Jeśli czujesz, że Twój partner czy partnerka doprowadza Cię do szału dosłownie wszystkim (od sposobu zwracania się do ekspedientki w sklepie aż po życiowe ideały, jakie wygłasza), postaraj się rozeznać w swoich uczuciach. Może być tak, że nie jesteście już w stanie ze sobą żyć i wiąże Was jedynie przyzwyczajenie. Czasem jednak wrogość związana jest z rozżaleniem po sytuacji, której nie udało Wam się wyjaśnić, a która w Tobie nadal jest żywa. Zastanów się (na przykład wprowadzając się w stan medytacyjnego skupienia i pozwalając emocjom przepłynąć przez Twoje ciało), czy jesteś w stanie przetransformować tę niechęć, skąd się wzięła i o czym tak naprawdę jest.
ZOBACZ TEŻ >> EGO – JAK UCISZYĆ GŁOS, KTÓRY MÓWI CI, ŻE JESTEŚ NIEWYSTARCZAJĄCA/Y
2. Brak poczucia bezpieczeństwa
Nigdy nie wiesz, co może przyjść do głowy Twojej drugiej połówce? Nie możesz mieć pewności, czy Cię nie uderzy, nie zrobi awantury na środku ulicy, nie zostawi samej/samego w środku obcego miasta, nagle się nie wyprowadzi, nie zdradzi Twoich tajemnic znajomym? Trudno żyć w takim przeciągającym się lęku przed tym, co przyniesie kolejny dzień. Brak oparcia i stałości w relacji, która powinna być fundamentem Twojego bezpieczeństwa również świadczy o dysfunkcyjności związku.
Podobnie jak w pierwszym punkcie, rozwiązaniem może być próba “wczytania się” w pojawiające się problemy i przeanalizowania ich. Czy Twój partner/ka robi na złość? A jeśli tak, to w jakich sytuacjach? Co może nią/nim kierować? Czasem powodem mogą być niezdrowe schematy, jakie wdrukowano w umysł Twojej drugiej połówki w jego dzieciństwie. Jeśli świadomie podejmiecie próbę ratowania związku, może nie obyć się bez terapii w parze lub indywidualnej. O tym, czy warto zasięgnąć porady eksperta, dowiesz się z TEGO tekstu. Warto przeczytać, zanim podejmiecie decyzję o ostatecznym rozstaniu!
ZOBACZ TEŻ >> TERAPIA – KIEDY WARTO POROZMAWIAĆ Z KIMŚ Z ZEWNĄTRZ?
1. KSIĄŻKA “Uległość w bliskich relacjach” K. Doroszewicz, M. Gamian-Wilk | 2. KSIĄŻKA “Toksyczni ludzie” L. Glass | 3. KSIĄŻKA “Relacje na huśtawce” opr. zbiorowe
3. Sztywność, unikowość i niechęć
Oddalacie się od siebie, nie czujesz miękkiej i pełnej ciepła bliskości, naturalnej potrzeby dotykania się? Jeśli uprawiacie seks, robicie to machinalnie, a Ty nie czujesz żadnego energetycznego przepływu? Mówicie sobie „jasne, że Cię kocham”, ale oboje czujecie, że za taką deklaracją nie idą żadne emocje? Jeśli taka sytuacja się przeciąga, pora się ewakuować. Cierpicie i pogrążacie się coraz bardziej w toksycznej sytuacji – być może dlatego, że zwyczajnie się od siebie uzależniliście.
W tym przypadku o wszystkim opowie Ci Twoje ciało. Zaufaj mu i wsłuchaj się w nie. Tego, w jaki sposób reaguje, nie da się oszukać. Jaka jest pierwsza, automatyczna reakcja, kiedy Twój partner czy partnerka Cię dotyka? Z czym kojarzy Ci się jego/jej zapach?
4. Uzależnienie
Oczywiście wszystkie zakochane w sobie osoby nie widzą świata poza sobą i nie wyobrażają sobie bez siebie życia. Ale w dysfunkcyjnym związku chodzi o trochę co innego: o to, że wpadasz w panikę na myśl, że jego/jej zabraknie. Nie wiesz, co miałabyś/miałbyś wtedy robić, gdzie się podziać. Może jesteś uzależniona/y fizycznie, emocjonalnie, może ekonomicznie. W każdym razie jesteś w stanie pozwolić jemu/jej na wszystko: przemoc słowną i psychiczną, byle tylko Cię nie zostawiała.
5. Nadmierna kontrola
W zdrowym związku ludzie zwyczajnie sobie ufają. Czują, że chcą być razem i o siebie dbać – to wynika z ich samodzielnej i dobrowolnej decyzji, do których nikt ich przecież nie zmusza. W związku toksycznym partnerzy są sprawdzani w każdym aspekcie i na każdej płaszczyźnie życia. Mają przeglądane telefony i skrzynki mailowe, nie mogą wyjść sami ze znajomymi. Są przepytywani i traktowani z podejrzliwością, a każda próba wytłumaczenia się jest przyjmowana z pogardą. Osoba będąca w takiej relacji ofiarą nadmiernej kontroli może czuć się jak zaszczute zwierzę w klatce i reagować na różne sposoby: zamknięciem się w sobie, utratą pewności siebie, zerwaniem kontaktu ze znajomymi albo wręcz przeciwnie – buntem i udowadnianiem swojej niezależności. Tak czy inaczej, rezultat zawsze jest jeden: samotność, brak bliskości i poczucia bezpieczeństwa.
Jeśli czujesz, że sytuacja zaczyna się wymykać spod kontroli, a Twój partner/partnerka przesadza w kontrolowaniu Cię na każdym kroku, postaw na poważną rozmowę (TUTAJ podpowiadam Ci, jak przeprowadzić taki dialog z sukcesem). Jeśli Twój bliski nie reaguje na prośby i zaczyna być toksyczny, zasugeruj mu, że najlepszym rozwiązaniem może być dla Waszej dwójki terapia. Specjalista poprowadzi Waszą parę i podpowie, jak nauczyć się wzajemnego zaufania na nowo.
6. Sekrety i niedopowiedzenia
Z drugiej strony w związku, który nie jest zdrowy, pojawiają się też sekrety, kłamstwa, niedopowiedzenia. Nie musi wcale chodzić o oczywistą zdradę, ale o zwyczajne robienie sobie na złość, granie przeciw partnerowi, poczucie satysfakcji, że Ty wiesz o czymś, o czym on nie wie. Czasem to pojawia się w odpowiedzi na nadmierną kontrolę i jest sposobem na ochronę siebie i własnej godności, a czasem jest wynikiem złośliwości, wrogości, życzenia sobie źle. Tak czy inaczej – to sygnał, którego nie powinnaś/powinieneś ignorować.
Teraz posłuchaj: nawet, jeśli partner/ka zachowuje się tak w celu wywarcia na Tobie efektu (na przykład wzbudzenia zazdrości), to zawsze świadczy o jej/jego niedojrzałości. Tworzenie warunków, w których bliska osoba czuje się zagrożona, jest na dłuższą metę destrukcyjne. Może skończyć się nie tylko rozstaniem, ale też problemami z psychiką i samoakceptacją ofiary takich szkodliwych działań.
7. Powielanie szkodliwych schematów
W związku dysfunkcyjnym partnerzy stają się ofiarami swoich szkodliwych schematów, powielanych i nieleczonych od lat, najczęściej od wczesnego dzieciństwa. To na przykład chorobliwy narcyzm – o tym problemie posłuchasz w wielu filmach Izy Kopaniszyn na kanale YouTube Master YourLife. Zdrowy związek motywuje do pracy nad sobą, do podejmowania działań (jak chociażby terapia), a przynajmniej do otwartej rozmowa. W toksycznym nie ma o tym mowy, bo każdy z partnerów czuje się lepszy od drugiego.
1. KSIĄŻKA “Toksycznie ludzie” B. Stamateas | 2. KSIĄŻKA “Instrukcja obsługi toksycznych ludzi” K. Miller | 3. KSIĄŻKA “Konflikt w relacjach” S. Savage
8. Zachowania psychopatyczne
Niby wszystko jest dobrze: kupuje Ci kwiaty, zasypuje prezentami, jest czuła i wyrozumiała. Słowem: partner/a idealny/a. Ale daje Ci do zrozumienia, że wszystko to odbierze, jeśli nie będziesz grał w jego/jej orkiestrze. Taka osoba osacza Cię, odcina od znajomych i rodziny, zmienia Twoje przyzwyczajenia. Raz jest przemiła, a raz wbija Ci szpilę prosto w serce, żebyś znał/a swoje miejsce w szeregu. Jeśli będziesz robił/s wszystko, co chce psychopata, możesz z nim żyć długo. Pytanie, czy chcesz?
9. Samotność
Czujesz się zwyczajnie sam/a. Nie dość, że nie masz wsparcia i zrozumienia, to jeszcze Twojego partnera/partnerki brakuje tak po prostu – fizycznie. Oddalacie się od siebiem szukacie pocieszenia w innym miejscu, tworzycie swoje dwie osobne rzeczywistości. Jestem pewna, że zasługujesz na relację, w której we dwójkę, ramię w ramię, będziecie budować swoją nową szczęśliwą i pełną radości codzienność i w której będziecie wzajemnie sobą zainteresowani.
Obejrzyj:
- Jesteś Mistrzem/ Master Your Life „Narcyzm – dynamika relacji”
- Jesteś Mistrzem/ Master Your Life „14 cech i 3 główne typy partnerów narcyzów”
- Selfmastery.pl „Jak Zdemaskować Manipulatora i Chronić Się Przed Toksycznymi Ludźmi”
- Selfmastery.pl „Jak Stworzyć Trwały i Dobry Związek”
Przeczytaj:
- “Instrukcja obsługi toksycznych ludzi” Miller Katarzyna
- „Miłość toksyczna, miłość dojrzała” Bennewicz Maciej
- „Toksyczny partner. Jak uwolnić się z niezdrowej relacji” Forward Susan , Frazier Donna